Co zrobić, gdy portfel został skradziony wraz z kartą?
Utrata portfela to poważna sprawa. Zlekceważenie takiej sytuacji może prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego ze zgłoszeniem kradzieży nie wolno zwlekać.
Zobacz, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i powstrzymać złodziei przed skorzystaniem z Twoich pieniędzy.
Telefon do banku
Pierwsze co powinieneś zrobić, kiedy zdasz sobie sprawę z tego, że zostałeś okradziony to zatelefonować do swojej instytucji finansowej i poinformować ją o zdarzeniu. Pamiętaj, że podczas takiej rozmowy zostaniesz poproszony o podanie swoich danych identyfikacyjnych, które są poufne. Zadbaj o to, by nie usłyszał ich nikt oprócz konsultanta. Następnie zleć zablokowanie karty.
Podczas rozmowy możesz także poprosić o informacje na temat swojego stanu konta i upewnić się, czy w ostatnim czasie nie były wypłacane żadne środki. Najbardziej narażone na kradzież są karty typu pay pass, którymi do 50 zł można dokonać transakcji bez podawania kodu PIN. Im szybciej spostrzeżesz kradzież i zareagujesz, tym większą masz szansę na uchronienie swoich pieniędzy.
Warto wstrzymać się z wnioskiem o wydanie nowej karty, dopóki jest szansa, że złodziej lub znalazca odniesie ją w odpowiednie miejsce. Na wszelki wypadek przejdź się po sklepach, placówkach i instytucjach, w których mogła zajść kradzież i zapytaj, czy nikt nie zwrócił Twojego mienia.
Wizyta na komisariacie
Jeśli wraz z portfelem zniknął Twój dowód osobisty i pozostałe dokumenty, kolejne kroki powinieneś skierować na komisariat policji. Tam Twoje dane zostaną zastrzeżone, tak aby złodzieje nie mogli ich wykorzystać do zaciągnięcia kredytu ani żadnego innego zobowiązania. Po spisaniu zeznań otrzymasz stosowne zaświadczenie, z którymi będziesz mógł ponownie wyrobić dokumenty.
W przypadku kradzieży wyrobienie nowego dowodu osobistego jest bezpłatne, ale za wtórnik prawa jazdy obowiązuje już taka sama opłata, jak za oryginał. W kwestii karty płatniczej wszystko zależy od aktualnej oferty Twojej instytucji finansowej – przeważnie wydanie nowej karty podlega niewielkiej opłacie, chyba że była ona wcześniej ubezpieczona.
Artykuł powstał we współpracy z: