Jak sfinansować własną działalność?

Własną działalność gospodarczą prowadzi już ponad 1,3 mln Polaków. Wielu z nich nie miało pieniędzy na start, ani doświadczenia w zarządzaniu.

Zastanawiajaca się osoba

A jednak, kolejne małe firmy odnoszą w Polsce sukcesy i z powodzeniem rozwijają swoją działalność. Skąd biorą na to pieniądze?

Sposobów na finansowanie działalności gospodarczej jest wiele. Są tacy, który specjalnie na ten cel odkładają oszczędności, inni otrzymują pieniądze w spadku, jeszcze inni zaczynają bardzo niewielkim nakładem kosztów i stopniowo zwiększają skalę swoich działań. Większość przedsiębiorców korzysta jednak z zewnętrznych środków finansowania, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć im się nieco bliżej:

Kredyty i pożyczki dla firm

Podobnie jak w przypadku osób fizycznych, by dostać kredyt na większą sumę firmy muszą wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową i bezproblemową przeszłością. Jeżeli mowa o kredycie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, instytucje finansowe są jeszcze bardziej ostrożne. Wiele osób podchodzi do tematu zakładania własnej firmy zbyt optymistycznie i w ogóle nie przewiduje w swoich biznesplanach czarnych scenariuszy. Niestety w trudnych rynkowych realiach trzeba być przygotowanym na co najmniej kilka miesięcy, w których w ogóle nie uda nam się uzyskać przychodu. Jeżeli będziemy finansowo i psychicznie przygotowani na taką ewentualność, o wiele łatwiej będzie nam stawić jej czoła

W przypadku pożyczek, kiedy mowa zwykle o mniejszych kwotach i krótszym terminie spłaty, pieniądze są o wiele bardziej osiągalne dla niezależnych przedsiębiorców.

Leasing finansowy i operacyjny

Leasing jest jedną z bardziej popularnych form finansowania zewnętrznego – pozwala na korzystanie z zasobów, które firma spłaca w systemie ratalnym firmie leasingowej, będącej prawnym właścicielem dóbr. Możemy w ten sposób sfinansować zakup firmowego samochodu, sprzętu komputerowego albo specjalistycznych narzędzi, jakie wykorzystujemy w codziennej pracy. Jedną z głównych cech leasingu jest jego długoterminowość, co oznacza, że nawet największe wydatki można rozłożyć na niewielkie raty, pomału wykupując użytkowane dobra.

Leasing finansowy charakteryzuje się tym, że zakupiony towar figuruje na liście środków trwałych leasingobiorcy, (wiążą się z tym także koszty amortyzacji oraz odsetki na rzecz firmy leasingowej). W przypadku leasingu operacyjnego, zaksięgowanie zakupu na poczet środków trwałych leży po stronie firmy leasingowej.

Dotacje

Oprócz dotacji z Unii Europejskiej, do których niedawno dołączyła nowa forma wsparcia finansowego (mikrodotacje do 5 tys. zł), polscy przedsiębiorcy mogą korzystać także z państwowych dotacji (w zależności od branży) np. tych przyznawanych przez urzędy pracy.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednia konstrukcja wniosków i bieżące monitorowanie harmonogramów dotacji. Pieniądze mogą być przyznawane bezzwrotnie lub w formie pożyczki. Przeważnie wiąże się to z koniecznością spełnienia odpowiednich standardów i częstym raportowaniem swojej działalności, ale dla wielu polskich firm to najlepszy sposób na zaistnienie na rynku.

Artykuł powstał we współpracy z:
Kasa Stefczyka

Zobacz też:

Jak i gdzie wziąć szybko pożyczkę przez internet lub telefon?

Kobieta z telefonem komórkowym i laptopem