Jak szybko wziąć pożyczkę?
Szybkie pożyczki to spora wygoda dla pożyczających, ale jednocześnie ryzyko dla instytucji finansowych. Dziś zamiast zaświadczeń o wysokości dochodów, rocznego rozliczenia czy żyrantów, coraz częściej wystarczy przyjść do placówki z dowodem osobistym.
Co zyskujemy na takim rozwiązaniu i ile musimy do niego dopłacić?
Co daje dowód?
Dokument tożsamości pozwala instytucjom na szybką weryfikację naszej zdolności kredytowej. W instytucjach takich jak Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA czy Biuro Informacji Kredytowej na bieżąco zbierane, przechowywane i udostępniane są informacje o naszej kredytowej przeszłości. Jeżeli mamy na koncie jakieś niespłacone pożyczki, dokonywaliśmy zakupów ratalnych lub zwlekaliśmy ze spłatą zadłużenia bank lub instytucja pozabankowa z pewnością dowie się o tym na podstawie naszego dowodu.
Szybko czyli w ile?
W zależności od instytucji finansowej czas trwania rozpatrywania wniosku może wynosić nawet kilkanaście minut. Należy doliczyć do tego czas samego wypełniania i składania wniosku oraz parę minut na wypłatę środków. W większości miejsc szybką pożyczkę możemy otrzymać w czasie nieprzekraczającym 30 minut. Pamiętajmy jednak, że każda wygoda kosztuje i czasem warto dać instytucji więcej czasu, by mogła rzetelnie wykonać swoją pracę.
Wspomniana „szybkość” pożyczek powinna nam się kojarzyć również z krótkim terminem ich spłaty, przeważnie bowiem małe kwoty, które pożyczamy na podstawie tak symbolicznego zabezpieczenia jak dowód osobisty, są obarczone krótkim terminem zwrotu. Może on wynosić od kilku dni do kilku miesięcy. Pamiętajmy, że bez dodatkowych formalności nie pożyczymy więcej niż kilka tysięcy złotych.
Minusy szybkich pożyczek
Ze względu na dużą atrakcyjność tego produktu i relatywnie niewielkie ryzyko, wiele osób podejmuje decyzję o pożyczce w sposób pochopny. Klienci nie zawsze są w stanie trafnie oszacować swoje możliwości finansowe lub zdarza im się po prostu przegapić termin spłaty. Koszty takiego niedopatrzenia potrafią słono kosztować, dlatego zawsze lepiej dobrze się zastanowić zanim zdecydujemy się pożyczyć pieniądze i podpiszemy umowę.
Drobne sumy, duża pomoc
Na co pożyczamy drobne sumy? Według statystyk (Diagnoza Społeczna na rok 2013) 35% Polaków pożycza pieniądze na przedmioty trwałego użytku, takie jak sprzęty gospodarstwa domowego, urządzenia elektroniczne, a także sprzęt sportowy czy muzyczny. 31% badanych przeznacza pieniądze na remont mieszkania lub domu. Tylko 40% Polaków zadeklarowało, że finansuje większe potrzeby z oszczędności. Nie należy się więc dziwić, że szybkie pożyczki cieszą się w Polsce taką popularnością. Małe kwoty potrafią znacząco podreperować nasz domowy budżet i umożliwić realizację wielu planów.
Artykuł powstał we współpracy z: