Jak uważać na naciągaczy i oszustów?
Doniesienia o kolejnych sposobach wyłudzeń obliczonych na naiwność i łatwowierność osób starszych niestety pojawiają się w mediach częściej, niż informacje o aresztowaniu oszustów. Jak ustrzec się przed złodziejami i uchronić oszczędności seniorów?
Nie trać kontaktu z rodziną
Często jedyną pomocą, na jaką mogą liczyć starsi jest ich własna rodzina. Utrzymywanie z nią stałego kontaktu, opowiadanie o codziennych zdarzeniach i sytuacjach jest bardzo ważne i może uratować seniorów przed nieodpowiedzialnymi posunięciami. To właśnie na dzieciach spoczywa obowiązek zadbania o interesy rodziców, którzy z wiekiem mają prawo coraz mniej orientować się w kwestiach finansów. Codzienne telefony i regularne wizyty powinny być stałym elementem rodzinnych relacji.
Bądź na bieżąco
Dzięki mediom możemy na bieżąco śledzić wydarzenia, interweniować i ostrzegać społeczeństwo. Dla osób starszych to wielka pomoc. Ważne jest, aby uczulać się wzajemnie i informować o kolejnych ujawnianych metodach złodziei, rozmawiać o zagrożeniach i sposobach przeciwdziałania oszustwom – zarówno w kręgach rodzinnych, jak i między seniorami.
Nie trzymaj gotówki w domu
Wiele nieszczęść i kradzieży wymierzonych w osoby starsze było możliwe tylko dzięki temu, że całe swoje oszczędności przechowywały w domu. Założenie rachunku oszczędnościowego lub lokaty jest obecnie tak proste, że można to zrobić w ciągu piętnastu minut, a oprócz bezpieczeństwa zyskujemy także odsetki. Warto przekonać osoby starsze i uświadomić im, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie swoich finansów, tak by nie wpadły one w niepowołane ręce. Rodzina jest tu niezastąpionym elementem wsparcia, a także pomocy w wyborze najkorzystniejszej oferty, znalezieniu oddziału, zabezpieczeniu haseł i ewentualnym podpisaniu pełnomocnictwa.
Nigdy nie podejmuj decyzji od razu
Naciągaczom często udaje się uciec z pieniędzmi i szybko zatrzeć po sobie ślady, głównie dlatego, że ich ofiary dają się przekonać do natychmiastowego podpisania zobowiązania, przekazania pieniędzy lub zakupu wątpliwie atrakcyjnych towarów. Pamiętaj, że żadna oferta nie trwa 24 godziny i zawsze masz prawo przemyśleć swoją decyzję, skonsultować się z zaufanymi osobami i ewentualnie wrócić do zakupu.
Więcej na temat dobrych praktyk w finansach znajdziesz na: http://www.czasnafinanse.pl/oszczedzanie/artykuly