Ile kosztuje uporządkowanie swojego lokum?
Niezależnie od metrażu naszego mieszkania możemy sprawić, by było ono urządzone w sposób praktyczny i komfortowy. Niektóre rozwiązania wymagają wdrożenia już na etapie projektu, na inne możemy się zdecydować w dowolnym momencie.
Jak sprawić, by małe mieszkanko stało się bardziej przestronne i wygodne? Ile kosztuje uporządkowanie domowej przestrzeni? Poznaj sprawdzone rozwiązania.
Precz z chomikowaniem
„Kiedyś się przyda, więc szkoda wyrzucić” – tłumaczymy sobie często zatrzymując kolejną zbędną rzecz. Jeśli mamy do zagospodarowania małą przestrzeń, powinniśmy raczej zrezygnować z wypowiadania tej sentencji. Nieużywane przez nas przedmioty zwykle przekładamy z miejsca na miejsce, bądź chowamy w kolejnych zakamarkach, by po kilku latach po prostu się ich pozbyć. Chomikowanie rzeczy, których nie używamy jest marnotrawstwem czasu u miejsca. Jeśli naprawdę chcemy, nasze skarby znalazły swoje zastosowanie, lepiej podarować je drugiej osobie.
Niezbędnik porządkowy
Kiedy już posprzątamy nasze mieszkanie pozbywając się zbędnych przedmiotów, będziemy mogli rozpocząć proces organizacji przestrzeni. Z jakich elementów warto skorzystać na tym etapie? Kluczowe będą wszelkiego rodzaju pudełka i organizery. Obecnie stały się one na tyle popularne, że wybór nie ogranicza się do standardowych kartonów. Możemy wybrać ozdobne pudła (30 – 150 zł), czy kosze (50 – 200 zł), które sprawdzą się jako ciekawy element dekoracyjny. Możemy w nich przechowywać dodatki garderoby, buty, ale też różnego rodzaju pamiątki czy dokumenty. Sposobem na uporządkowanie papierów będą natomiast segregatory (8-30 zł) lub organizery biurowe (20 – 80 zł). Koszt takich artykułów biurowych jest niewielki, zaś porządek w dokumentach pozwoli oszczędzić nam wielu stresów.
Ukryte skarby
Duże możliwości w organizacji przestrzeni mamy w naszych sypialniach. Jeśli mieszkanie jest za małe, by wygospodarować miejsce na garderobę, warto pokusić się o zamontowanie szaf narożnych (koszt to: 300 – 1800 zł). Dzięki nim zaoszczędzimy wiele miejsca i wizualnie powiększymy pomieszczenie. Obowiązkowym elementem wyposażenia powinny być również worki próżniowe (25 – 70 zł), w których możemy przechowywać zimowe ubrania, kołdry, czy inne materiały zajmujące cenną przestrzeń. Świetnym elementem wprowadzającym porządek są też organizery na buty i bieliznę (40 – 100 zł). Dzięki nim mamy pełny ogląd tego, co znajduje się w naszej garderobie.
Poukładana kuchnia
Serce większości domów, czyli kuchnia również może zostać odpowiednio zagospodarowane. W utrzymywaniu porządku pomogą nam pojemniki na żywność – np. kasze, ryże, makarony, etc. Koszt takich pudełek jest niewielki (10 – 70 zł/szt.), a dobrze dobrane mogą być elementem dekoracyjnym naszej kuchni. Warto też przenieść zbędne zapasy do spiżarki lub piwnicy, by nie wprowadzały niepotrzebnego chaosu pomiędzy składnikami używanymi codziennie.
Kreatywne rozwiązania
Dla tych, którzy nie boją się eksperymentów, idealne będą meble wielofunkcyjne. Stolik przykręcony do ściany (300 – 1200 zł) może służyć zarówno jako mebel, na którym serwujemy posiłki, ale też sprawdzi się jako deska do prasowania. Specjalnie rozkładane fotele (300 – 1500 zł) możemy zamienić w łóżko, zaś poduchy z kanapy (50 – 500 zł) – w siedziska w stylu japońskim. Wśród propozycji mebli wielofunkcyjnych możemy znaleźć nawet podwieszane na suficie łóżka (800 – 2500 zł), które są idealną alternatywą dla antresoli (oczywiście jeśli nasze mieszkanie ma wystarczająco wysoki sufit).
Zagospodarowanie małego metrażu jest prawdziwym wyzwaniem. Jeśli chcemy, by nasze mieszkanie było mądrze urządzone, a przy tym wydawało się optycznie większe, warto skorzystać z porad architekta lub specjalisty od dekoracji wnętrz. Pieniądze wydane na urządzenie własnego lokum to inwestycja we własne samopoczucie i komfort wykonywania codziennych czynności. Warto pomyśleć o tym, podczas planowania domowego budżetu.
Artykuł powstał we współpracy z