Jak oświetlić ogród?
Marzysz o stylowym ogrodzie, dzięki któremu odpoczniesz, zrelaksujesz się i nacieszysz oczy pięknem zieleni?
Zadbaj o odpowiednie oświetlenie zewnętrzne, aby w pełni wykorzystać swój ogród. Kilka prawidłowo dobranych lamp może całkowicie odmienić otoczenie Twojego domu i sprawić, że przebywanie na zewnątrz stanie się jeszcze przyjemniejsze.
Nie wiesz, jak oświetlić ogród? Przekonaj się, że to zadanie wcale nie jest takie trudne. Poniżej znajdziesz użyteczny poradnik dotyczący aranżacji oświetlenia w ogrodzie.
Jak dobrze oświetlić ogród?
Kluczowe dla równowagi oświetlenia ogrodu są wzajemne oddziaływanie światła i cienia oraz to, jak wpływa ono na nasze postrzeganie przestrzeni. Oświetlenie może tworzyć głębię, manipulować perspektywą, a także uwydatniać teksturę, kolor i strukturę. Poświęć trochę czasu, aby pomyśleć o tym, gdzie są najlepsze miejsca do umieszczenia świateł. Istnieją dwie główne zasady, którymi warto kierować się podczas planowania oświetlenia. Pierwszą z nich jest funkcjonalność. Po zmroku światła potrzebne są po to, aby zapewnić sobie możliwość łatwego i wygodnego poruszania się po ogrodzie, a także zapewnić sobie bezpieczeństwo. Druga zasada to atmosfera. Jest ona tworzona przez oświetlenie, które ma cel czysto estetyczny. Oświetlenie nastrojowe można wykorzystać do podkreślenia kluczowych elementów wyposażenia ogrodu.
Rodzaje oświetlenia do ogrodu
Wybór rodzaju oświetlenia ogrodowego jest zależny od kilku czynników. Pierwszym z nich jest źródło światła – determinuje moc świecenia, czas pracy oraz zużycie energii. Nie mniej ważnym aspektem jest estetyka, czyli dostępne typy opraw zewnętrznych. W zależności od aranżacji ogrodu możemy zastosować oświetlenie o barwie neutralnej, zimnej lub ciepłej. Przy wyborze źródła światła warto również uwzględnić koszty eksploatacji. Do najpopularniejszych rozwiązań należą: lampki LED, halogeny, świetlówki kompaktowe oraz lampy sodowe, rtęciowe i metalohalogenkowe. Ze względu na rodzaje opraw w ogrodach najczęściej montowane są: reflektory, naświetlacze, girlandy, klinkiety, słupki, latarnie i lampy nawierzchniowe.
Jakie lampy wybrać do oświetlenia ogrodu?
Ogród i taras to przestrzenie bardzo zróżnicowane i mogą być zaaranżowane na wiele sposobów. Z tego powodu akcesoria oświetleniowe do ogrodu powinny być dobierane indywidualnie. Pod uwagę należy wziąć takie aspekty jak styl, w którym wybudowany jest dom i urządzony ogród, ale także rodzaj roślinności i małej architektury, liczbę ścieżek i podjazdów. Do oświetlania konkretnych miejsc najlepsze są lampy punktowe i reflektory, które pozwalają skierować strumień światła w dowolne miejsce. Latarnie ogrodowe nadają się do oświetlania większych obszarów, dzięki równomiernie rozprowadzanemu światłu. Dostępne w różnych wysokościach słupki można ciekawie wkomponować w stylistykę ogrodu. Kinkiety zwykle instalowane są przy wejściu do domu lub drzwiach tarasowych. Ogromny wybór lamp ogrodowych sprawia, że z łatwością można nadać przestrzeni wokół domu indywidualny charakter.
Dobrym rozwiązaniem do zastosowania przy oświetlaniu ogrodu są lampy solarne. Na stronie internetowej sklepu Buyava https://buyava.pl/oswietlenie-solarne znajdziesz szeroki wybór różnych rodzajów oświetlenia solarnego w przystępnych cenach. Dostępne są solarne lampki LED w różnych kolorach oraz lampy solarne, zarówno wiszące sufitowe, jak i stojące. Figurki solarne, w kształtach zwierząt i krasnali ogrodowych sprawią, że Twój ogród będzie weselszy, zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Aby nadać swojemu ogrodowi wyjątkowy klimat wypróbuj girlandy dostępne zarówno w formie solarnej, jak i ogrodowych żarówek o standardowym zasilaniu. Te ostatnie możesz też wykorzystać do dekoracji wnętrz. Pochodnie solarne doskonale nadadzą się do oświetlania ścieżek, a elastyczny sznur solarny możesz zawiesić wokół altany, wzdłuż ogrodzenia lub na balkonie.
Zasady bezpieczeństwa przy oświetlaniu ogrodu
Należy pamiętać, aby wszystkie lampy, które zdecydujesz się wykorzystać w swoim ogrodzie spełniały kryteria bezpieczeństwa. Oznacza to, że muszą one być wodoodporne, szczelne oraz niewrażliwe na śnieg i skrajne temperatury. Również instalacja elektryczna poprowadzona w ogrodzie powinna spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Aby mieć pewność, że nie stanowi ona żadnego zagrożenia należy zastosować elektrykę jak do przestrzeni wilgotnej. Instalacja oraz wszystkie zastosowane materiały, w tym obudowy lamp muszą być odporne na wilgoć. W innym przypadku woda może doprowadzić do spięcia elektrycznego lub nawet pożaru.
Jaki kabel wykorzystać do oświetlenia ogrodu?
Na dużych posesjach, na których planowane jest umieszczenie licznych źródeł światła zalecane jest zasilanie napięciem sieciowym 230 V. Trzeba przy tym pamiętać, że wszelkie instalacje prowadzone na zewnątrz budynku muszą być wykonane przy użyciu kabli ziemnych. Do wykonania ogrodowej instalacji elektrycznej należy użyć kabla o odporności napięciowej izolacji do 1 kV (symbol YKY) i przekroju żył 2,5 mm2. Należy je układać na głębokości około 0,7 m, najlepiej poniżej granicy zamarzania.
Jak oświetlić ogród bez prądu?
Wygodnym a zarazem ekologicznym rozwiązaniem są lampy ogrodowe bez prądu. Dostępne są modele modele akumulatorowe, na baterie oraz solarne. W ostatnich latach te ostatnie stały się szczególnie modne. Lampy solarne za dnia magazynują energię ze słońca i wykorzystują ją w nocy. Nie wymagają kabli ani skomplikowanych instalacji elektrycznych. Dzięki temu stanowią najłatwiejszy sposób na oświetlenie ogrodu. Lampy solarne dostępne są w bardzo różnych wzorach i formach, dzięki czemu nadają się do wielu zastosowań. Podczas projektowania ogrodu warto rozważyć tę opcję na oświetlenie ogrodu bez prądu.
Oświetlenie roślin
Rośliny oświetlić można z dowolnej strony: od dołu, od góry lub pod odpowiednim kątem. Dzięki temu uzyskamy interesują grę światła i cienia. Wykorzystać do tego można regulowane reflektory, które pozwolą na skierowanie oświetlenia na najbardziej okazałe rośliny. Wygodne w użyciu są także słupki solarne, które można dowolnie przestawiać, tworząc nowe świetlne aranżacje. Niezwykłe efekty daje także podświetlenie takich elementów jak oczko wodne czy ogrodowa altanka.
Podświetlenie drzew w ogrodzie
Podświetlenie drzew to prosty, ale skuteczny sposób na dodanie uroku przestrzeni zewnętrznej. Wiązka światła skierowana na każde drzewo, podkreśli jego wyjątkowy kształt. Dzięki temu drzewa będą wyglądać niczym żywe dzieła sztuki. Światło odbijając się od liści rozprasza się, tworząc intrygujące, zmieniające się cienie, które świetnie budują atmosferę. Podświetlone od dołu mogą naprawdę przyciągać wzrok.
Oświetlenie ścieżek, alejek, chodników i podjazdu
Kilka prostych lampek prowadzących wzdłuż ścieżek, alejek czy podjazdu może zmienić zwykłe miejsce w naprawdę spektakularne. Oprócz tego, że nadadzą one Twojemu ogrodowi niezwykłej atmosfery są także bardzo funkcjonalne – pozwolą na wygodne i bezpieczne poruszanie się po podwórku po zmroku. Ważne jest również zamontowanie lamp na elewacji budynku i nad wejściem. W przypadku najczęściej użytkowanych przestrzeni skorzystaj ze światła punktowego.
Oświetlenie tarasu
Aby oświetlenie tarasu wyglądało efektownie warto wykorzystać zespół różnych lamp. Dzięki temu stworzymy atmosferę, która odpowiada naszym potrzebom. Pozwala to też na kreowanie rozmaitych scenografii świetlnych – innych do posiłku, innych do zabawy, a jeszcze innych do odpoczynku.
Oświetlenie schodów
Oświetlenie schodów jest ważne głównie ze względów bezpieczeństwa, ale także estetycznych. Idealnym rozwiązaniem są lampy wpuszczane w ścianę boczną, które tworzą atmosferę i zmniejszają ryzyko potknięcia się. Alternatywnie, aby uzyskać natychmiastowy efekt oświetlenia ogrodu, można zastosować niewielkie lampki LED, które w ładny sposób podkreślą schody.
Oświetlenie ogrodzenia
Oświetlenie ogrodzenia jest rozwiązaniem funkcjonalnym oraz podkreślającym jego atuty. Z pewnością pięknie wykonane ogrodzenie podświetlone w przemyślany sposób stanowi nowoczesny element wykończeniowy. Ponadto oświetlenie ogrodzenia wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa, oświetlając teren wokół działki.
Inteligentne oświetlenie ogrodu
Zdalne sterowanie oświetleniem ogrodowym pozwala na kontrolowanie oświetlenie całego ogrodu za pomocą wygodnej aplikacji. Co to oznacza w praktyce? Możesz włączyć lampy na ścieżce do domu, nawet jeśli jesteś w zupełnie innym miejscu lub dopasować jasność i kolor oświetlenia na tarasie, bez wstawania z fotela. Jest to niezwykle praktyczne i komfortowe rozwiązanie.