Jak szybko posprzątać mieszkanie?
Właśnie otrzymałeś telefon, że będziesz miał gości, a w domu panuje bałagan? Spokojnie – jest kilka sposobów na szybkie posprzątanie mieszkania.
- Zabierz z podłogi zabawki, ubrania oraz wszystko, co nie powinno na niej leżeć – wrzuć wszystko do jednej szafy, posortujesz przedmioty po wyjściu gości.
- Pootwieraj okna – tzw. „zaduch” w mieszkaniu potęguje wrażenie bałaganu i jest bardzo nieprzyjemny.
- Biegnij do łazienki, umyj toaletę i umywalkę – to rzeczy, na które goście zwracają uwagę. Wymień ręcznik do rąk.
- Jeśli podłoga pozostawia wiele do życzenia, szybko ją odkurz. Rozrzucone ubrania to tylko bałagan, okruszki i plamy na podłodze – to już brud.
- W pokoju dzieci panuje wielki rozgardiasz? Nie zajmuj się tym teraz, po prostu zamknij drzwi do dziecięcego królestwa.
- Wszystkie naczynia włóż do zlewu, umyj kuchenny stół i blaty.
- Na koniec przebierz się w czyste ubrania, jeśli akurat w nich nie jesteś – ty też jesteś częścią swojego domu.
Sprzątanie domu lub mieszkania warto podzielić na poszczególne pomieszczenia, bardzo ważna jest organizacja pracy (krok po kroku). Wtedy sprzątanie nie będzie chaotyczne i pójdzie nam o wiele sprawniej.
1. Sypialnia - Pierwszą rzeczą, która najbardziej rzuca się w oczy, jest niepościelone łóżko. Jeśli mamy dużo czasu, rogi pościeli powinniśmy zagiąć pod materac, aby całość wyglądała estetycznie. Jeśli jednak czeka nas niezapowiedziana wcześniej wizyta gości, to wystarczy, jeśli schowamy ją pod spód. Dobrze jest także wytrzepać poduszki, ponieważ dzięki temu nadamy im objętości i świeżości. Dodatkowo warto rozejrzeć się po sypialni i zabrać wszystkie przedmioty, które powinny być gdzieś indziej. Aby było szybciej, możemy tymczasowo schować je do jednego pudełka, a pochować w odpowiednie miejsca, kiedy będziemy mieli więcej czasu.
2. Łazienka – Jak już zostało wspomniane, w pierwszej kolejności należy zająć się umywalką, toaletą i lustrem. Aby ułatwić sobie czyszczenie, wszystko możemy spryskać płynem do szyb, który powinien poradzić sobie z wszelkimi zabrudzeniami. Myjąc lustro, powinniśmy zawsze zaczynać od jego górnej części – pozwoli to uniknąć zacieków. Na koniec mycia dobrze jest przetrzeć je ręcznikiem papierowym, który nie zostawi żadnych smug. Po wyczyszczeniu tych elementów warto zająć się półkami i szafkami. Jeśli wykonujemy sprzątanie ekspresowe, możemy po prostu pochować wszelkie kosmetyki do szafek. Ich układaniem zajmiemy się trochę później.
3. Salon – Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zająć się w tym pomieszczeniu, jest zebranie wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Porozrzucane gazety, czy książki warto ułożyć w jednym miejscu, aby nie robiły dodatkowego bałaganu. Z kanapy powinniśmy pozbyć się wszelkich okruszków, dlatego w takiej sytuacji przyda się odkurzacz lub zwykły wałek do ubrań. Popraw także poduszki – nie powinny być odgniecione i chaotycznie ułożone. W przypadku salonu warto znaleźć chwilę na umycie podłogi – w końcu jest to najbardziej reprezentatywny pokój. Wybierz detergent o przyjemnym zapachu, aby goście nie musieli narzekać na chemiczną woń.
4. Kuchnia – Na sam początek trzeba pozbyć się brudnych naczyń. Jeśli posiadamy zmywarkę, wystarczy je po prostu do niej włożyć, a jeśli nie – musimy umyć je ręcznie. Nie ma nic gorszego niż brudny zlew, dlatego po zakończeniu zmywania warto umyć go jakimś detergentem. Kuchenny blat i kuchenka (lub płyta grzewcza) również powinny zostać wyczyszczone. Użyj do tej czynności mleczka, które powinno poradzić sobie z tłustymi zabrudzeniami.
Sprzątanie domu – ciekawe porady
Jeśli planujemy sprawnie, dokładnie i skutecznie posprzątać cały dom lub mieszkanie, to bardzo ważne jest odpowiednie zorganizowanie pracy. Dobrze jest wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu na sprzątanie generalne, ale małe porządki powinno się robić każdego dnia. Dzięki temu szybciej uporamy się ze wszystkim i będziemy mieli więcej czasu dla siebie. Pierwsza rada, która sprawi, że sprzątanie będzie efektywniejsze dotyczy kierunku poruszania się. Dobrze jest wykonywać wszelkie czynności od lewej do prawej strony. Dzięki temu niczego nie przeoczymy, a wszystko będzie lśnić czystością. Trzeba także pamiętać, że sprzątanie zawsze zaczyna się od góry, dopiero później przechodzimy w dół. Kurz ścierany na górze opada na dół, dlatego też jeśli starlibyśmy go na końcu, półki położone niżej ponownie się zabrudzą.
Domowe sposoby na sporzątanie
Jeśli nie lubimy zapachu detergentów, dobrze jest poznać domowe sposoby na wyczyszczenie trudnych zabrudzeń. Do mycia okien doskonale nada się roztwór z wody i octu. Taka mieszanka sprawi, że nie będziemy musieli zmagać się z pozostawionymi smugami. Jeśli chcemy wyczyścić meble i nadać im połysku, powinniśmy wypróbować mieszanki soku z cytryny i oliwy z oliwek. Wyczyszczenie mebli taką substancją sprawi, że nabiorą one błysku. W domowym zaciszu możemy wykonać także własny odświeżacz powietrza. Wystarczy, że połączymy wodę destylowaną z kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego.
Czyste, białe firanki to marzenie niejednej pani domu. Jeśli chcemy uzyskać taki efekt, wystarczy, że dodamy odrobinę soli kuchennej do prania. Nie dość, że tkanina będzie śnieżnobiała, to w dodatku po zawieszeniu będzie się dobrze układała. Czyszczenie fug w łazience zawsze sprawia wiele problemów. Jest jednak domowy sposób, który pozwoli szybko się z nimi uporać. Wystarczy skorzystać ze zwyczajnej pasty do zębów! Niewielka ilość nałożona na cienką szczoteczkę sprawi, że zabrudzenia znikną. Z kolei, aby pozbyć się kłopotu parującego lustra, wystarczy od czasu do czasu przetrzeć je pianką do golenia. Domowe sposoby na sprzątanie możemy wykorzystać także w kuchni. Jeśli chcemy pozbyć się tłustych plam z wnętrza mikrofalówki, wcale nie musimy sięgać po drogie detergenty. Roztwór z sody oczyszczonej i wody podgrzewany w jej wnętrzu przez około 3 minuty sprawi, że wszelkie zabrudzenia zejdą po przetarciu ich suchą szmatką.