Jakie właściwości ma czarna herbata?
Czarna herbata to jeden z najczęściej spożywanych napojów na świecie, konkurujący jedynie z kawą, ale zdecydowanie przewyższający tę ostatnią pod względem wartości i korzyści dla ludzkiego organizmu.
Czarna herbata pochodzi z wielu rejonów świata, chociaż najwięcej uprawia się jej na terenie Azji. Podobnie jak wino z konkretnych szczepów winorośli i miejsc ich uprawiania, tak i herbata swoje odmiany i gatunki zawdzięcza zarówno samym krzewom, jak i miejscu ich uprawiania. Stąd wiele gatunków noszących nazwy np. stanów indyjskich, jak Assam.
Niewiele osób wie, że wszystkie czarne herbaty powstają w wyniku całkowitej fermentacji. Właśnie jej zawdzięczają czarny kolor suszu i czerwoną barwę naparu, dzięki której w Azji kwalifikowane są, jako herbaty czerwone. Pochodzenie czarnej herbaty nie jest do końca znane, chociaż uważa się, że powstała ona w wyniku przypadku, kiedy podczas transportu została zamoczona i sfermentowała. Z uwagi na bardzo wysoką cenę postanowiono ja wysuszyć, a otrzymane efekty sprawiły, że proces powtarzano celowo doprowadzając go do perfekcji. Współcześnie produkcja przechodzi przez takie etapy, jak zbieranie liści, więdnięcie, skręcanie, fermentacja i suszenie.
- Zalety czarnej herbaty są duże dzięki zawartym w niej związkom, pozytywnie wpływającym na organizm. Ważne jest też, z jakiego pochodzą zbioru, bowiem najlepsze, z pierwszych wiosennych liści są z jednej strony najdroższe, a z drugiej najbardziej wartościowe. Najmniej smaczne i zarazem najmniej korzystne dla człowieka są herbaty ekspresowe, bowiem robi się je z pyłu herbacianego, czyli resztek pozostałych z pakowania różnych gatunków.
- Chcąc w pełni czerpać korzyści z dobrodziejstw czarnej herbaty warto pokusić się o tradycyjne parzenie liści dobrej jakości.
- Najważniejsze zalety naparu herbacianego to właściwości pobudzające dzięki kofeinie i teinie, herbata poprawia pracy układu pokarmowego dzięki taninie, ma działanie ściągające, przeciwtrądzikowe, przeciwbakteryjne, przeciwzakrzepowe, obniżające ciśnienie krwi, reguluje poziom tłuszczu w skórze oraz likwiduje łupież i grzybice stóp, flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne, fluor przeciwdziała próchnicy.
Parzenie czarnej herbaty wymaga przygotowania ogrzanego naczynia.
- Naganne jest zalewanie suszu w szklance wrzątkiem z czajnika. Herbata powinna być parzona w pękatym ceramicznym naczyniu, aby zachowała pełnię aromatu.
- Ogrzany gorąca wodą czajnik należy wysuszyć, wsypać do niego susz herbaciany i zalać wodą w drugim stadium tzw. białej wody. Chodzi o to, aby woda nie gotowała się intensywnie, ponieważ wydziela wówczas duże ilości pary, które w konsekwencji ulotnią cały aromat herbaciany.
- Ilość suszu zależy od gatunku herbaty, a czas zaparzania od miękkości wody. Herbaty o całych liściach parzy się 5 minut, herbaty drobne około 2 minut. Większa twardość wody wymaga też dłuższego parzenia.
- Najbardziej optymalna ilość herbaty to od 1/2 do 1 łyżeczki na każde 0,2 litra wody.
- Parząc herbatę w większym dzbanku warto dosypać jeszcze łyżeczkę suszu. Dobrze zaparzona herbata posiada piankę na powierzchni.
- Czas parzenia wpływa też na działanie herbaty. Krótkie parzenie daje napój pobudzający dzięki teinie, parzenie dłuższe powoduje wiązanie się teiny z garbnikami i zapewnia działanie relaksujące.