Dlaczego warto pić herbatę owocową?
Herbata owocowa to określenie bardzo szerokie, obejmujące grupę napojów o zróżnicowanym składzie i tak samo wiele różnych oddziaływań na ludzki organizm. Wszystkie jednak łączy wspólna cecha, jaką są witaminy.
Ilość herbat owocowych na rynku jest ogromna, a poza znanymi markami, jakie kojarzą się z przetwórstwem ziół i naturalnym lecznictwem wciąż pojawiają się nowe produkty lepszej lub gorszej jakości. W każdym hipermarkecie można znaleźć na półce z herbatami długi szereg propozycji zarówno mono, jak i mieszanek. Do popularniejszych zalicza się dzika róża, maliny, jeżyny, wiśnie, pomarańcze i cytryny, ale coraz częściej można tez spotkać bardziej egzotyczne smaki, jak: herbata grejpfrutowa, z owoców granatu, pigwy, jagód Goja, limonki czy nasze rodzime poziomki. W mieszankach, poza klasycznymi suszonymi i kandyzowanymi owocami, znajdą się też różne dodatki, jak często spotykane płatki hibiskusa czy kandyzowany ananas i rodzynki.
Herbaty owocowe mogą tez mieć dwie postacie – są czysta owocową mieszanką skomponowaną w odpowiedni sposób ze względu na właściwości smakowe lub zdrowotne, albo też są mieszanina tradycyjnej czarnej herbaty z dodatkiem owoców, jako smakowego akcentu.
Zalety zdrowotne herbat owocowych są różne zależnie od ich składu.
- W sklepach można spotkać wiele mieszanek adresowanych do konkretnych osób, np. na odchudzanie, na wzmocnienie odporności, poprawę pracy jelit, na relaks, na sen czy po prostu, jako suplement witaminowy.
- Do najważniejszych związków zawartych w takich herbatkach owocowych zaliczane są przede wszystkim witaminy, których w owocach nie brakuje. Proces liofilizacji nie niszczy ich, więc suszone owoce są niewiele uboższe w składniki od naturalnych.
- Poza tym herbata z dzikiej róży i malin doskonale sprawdza się w przeziębieniach, jako wyjątkowo bogate źródło witaminy C.
- Równie cennym dodatkiem jest bardzo doceniany w ostatnich latach hibiskus, korzystnie wpływający na pracę serca, obniżający ciśnienie i poprawiający pracę wątroby.
- Suszone owoce w mieszance to również bogactwo takich substancji, jak aminokwasy i witaminy z grupy B, cynk, żelazo, selen, fosfor, miedź, wapń.
Zaparzanie herbatek owocowych wymaga nieco więcej czasu, nić tradycyjna czarna czy zielona herbata. Wynika to z faktu, ze owoce pozbawione wody muszą ją z powrotem wchłonąć i wydobyć z siebie cenne aromaty i składniki. Najkorzystniejsze jest zaparzanie w zamkniętym naczyniu woda o temperaturze 95 stopni, czyli w fazie tzw. białej wody. Parzenie powinno trwać około 10 minut. Ilość suszu do herbaty to około 2,5-3g na 150 ml wody.
Większość herbat owocowych jest przygotowana w formie torebek, ale są one bardzo różnej jakości i często nie dają dostatecznego aromatycznego wyciągu zaparzane w szklance, dlatego warto poszukać tych najlepszych producentów, albo wybrać herbatę na wagę i parzyć ją samodzielnie. Herbaty owocowe są tez doskonałym sposobem na letnie orzeźwienie, bowiem idealnie smakują zimne z dodatkiem lodu.