Jak działa herbata czerwona?
Czerwone herbaty to specjalna rodzina gatunków, powstających w specjalny sposób w wyniku fermentacji i suszenia liści. Są one wyjątkowo skuteczne w procesach odchudzania, nazywane też często „zabójcami tłuszczu”.
Jak większość znanych herbat tak i te czerwone pochodzą w Azji, ale specjalizują się w ich produkcji głównie Chiny i Tajwan. Decydują o tym nie tylko warunki środowiskowe, ale przede wszystkim wypracowana przez tysiąclecia kultura picia herbaty, wiążąca się z modyfikowaniem jej gatunków oraz procesów produkcji.
Produkcja czerwonej herbaty polega na poddawaniu zebranych z określonych gatunków krzewów liści procesowi krótkiej fermentacji. Podczas jej przebiegu krawędzie liści zabarwiają się na czerwono stąd zarówno kolor otrzymywanego naparu, jak i jego nazwa. W procesie fermentacji herbata zyskuje też charakterystyczny smak przypominający nieco przyprawy korzenne z ziemistym dodatkiem.
- Do najważniejszych właściwości czerwonej herbaty można zaliczyć bardzo intensywny wpływ na procesy przemiany materii. Napar pobudza wydzielanie soków trawiennych, które przyspieszają trawienie, wpływając też na pracę jelit i w konsekwencji na tempo całego metabolizmu. Jest to zjawisko bardzo korzystne w procesach odchudzania.
- Substancje zawarte w czerwonej herbacie mają też zbawienny wpływ na pracę serca i układu naczyniowego, poprawiają krążenie i ciśnienie krwi, obniżają tez poziom złego cholesterolu.
- Spora ilość cennych substancji w naparze, takich, jak związki mineralne i mikroelementy fluoru, wapnia, manganu, białko, polifenole, enzymy i teina - w zależności od rodzaju poprawiają stan uzębienia i kości, wpływają na koncentrację i pamięć, poprawiają nastrój, regulują pracę wątroby, wzmacniają organizm, oraz poprzez działanie moczopędne przyczyniają się do usuwania toksyn.
- Czerwone herbaty są też doskonałym wspomaganiem dla sportowców i osób aktywnych, bowiem przyczyniają się do uzupełniania niedoborów mineralnych.
Parzenie czerwonej herbaty jest podobne do tradycyjnej czarnej i wymaga ogrzanego czajniczka porcelanowego. Do takiego naczynia wsypuje się przygotowany susz w ilości do 1 łyżeczki na 200 ml wody. Duże znaczenie ma sama woda. Powinna być gotująca, ale nie przegotowana. Na początku wyczucie tego momentu może sprawiać problem, ale warto zagotować ją w odkrytym naczyniu i obserwować moment, kiedy woda staje się biała od powstających pęcherzyków, ale jeszcze nie bulgocze. Określa się ten etap jako drugie stadium gotowania. Woda powinna być też miękka, czyli pozbawiona zawartych w niej substancji poprzez zastosowanie filtra. Parzenie w takiej wodzie powinno trwać 3-4 minut. Twardsza woda wymaga dłuższego parzenia do 7 minut. Jeśli woda zostanie przegotowana herbata straci aromat. W niedogotowanej nie uzyska się pełni wartości naparu. Czas parzenia skraca się też, jeśli susz jest bardzo drobny albo wysokiej jakości. Herbatę pije się bez dodatku cukru - zwłaszcza, jeśli spożywają ją osoby odchudzające. Jednak jeśli smak nie przypadnie do gustu można skorzystać z czerwonych herbat aromatyzowanych.