Jak działa zielona herbata?
Właściwości odchudzające i zdrowotne zielonej herbaty są powszechnie znane, dlatego wybierają ją głównie osoby starające się utrzymać prawidłową wagę. Bogactwo składników sprawia, że jest to też doskonałe wspomaganie organizmu.
- Właściwości zdrowotne zielonej herbaty można mnożyć. Wśród najważniejszych pojawiają się takie, jak działanie przeciwnowotworowe, pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy poprzez regulację ciśnienia krwi, a przede wszystkim zdolność przyspieszania termogenezy, czyli procesu spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ogólne przyspieszenie przemiany materii to najważniejszy element procesu odchudzania, dlatego zieloną herbatę zalecają wszyscy dietetycy. Wśród najcenniejszych składników, jakie można znaleźć są antocyjany, katechiny i proantocjany, witaminy B, C, E, fluor i garbniki. Każda z tych substancji posiada ważny wpływ na procesy organiczne, ale przede wszystkim sprzyja odchudzaniu i wydalaniu toksyn.
- Parzenie zielonej herbaty wymaga określonej wiedzy, ponieważ od prawidłowości tego procesu zależy ilość zachowanych składników korzystnych dla zdrowia. Przede wszystkim wiele witamin i substancji roślinnych wykazuje wrażliwość na wysokie temperatury, dlatego nie powinno się herbaty gotować. Nie zalewa się też jej wrzątkiem. Właściwe parzenie decyduje też o tym, czy napar będzie miał cierpki i niezbyt dobry smak, czy też stanie się idealnym, lubianym napojem. Tradycyjną chińską zielona herbatę parzy się około 2-3 minut zalewając ja wodą o temperaturze 70-80 stopni. Nieco niższa temperatura wymaga dłuższego parzenia, ale efekt uzyskuje się taki sam, dlatego nie ma konieczności ścisłego przestrzegania jej wartości.
- O mocy naparu decyduje podobnie jak w przypadku tradycyjnej czarnej herbaty ilość zalanego wodą suszu, natomiast nie powinno się przedłużać czasu parzenia. Mocniejszy napar charakteryzuje się bardziej słodkawym smakiem z uwagi na dużą zawartość kofeiny. Wraz z przedłużaniem czasu parzenia wzrasta też gorycz naparu dzięki wydzielającej się taninie, neutralizującej kofeinę oraz zmniejszają się jego właściwości pobudzające.
- Domowy sposób na zaparzenie zielonej herbaty nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu, zaparza czy specjalnych czajniczków. Z powodzeniem można to zrobić za pomocą dwóch kubków i sitka. Ponieważ najefektywniejszym sposobem parzenia herbaty jest używanie nagrzanych naczyń, a zarazem ważne jest też uzyskanie odpowiedniej temperatury wody, najlepszym sposobem domowym bez użycia termometru jest wlanie wrzątku do jednego zimnego kubka, a następnie przelanie jej do drugiego. Taki proces sprawia, że naczynie jest nagrzane, a woda ostudzona o około 10 stopni. Ogrzane naczynie napełnia się suszem w odpowiedniej ilości. Duża powierzchnia kubka pozwoli mu się w pełni rozwinąć. Najlepsza ilość to 1 łyżeczka suszu na filiżankę. Przygotowanie suszu pozwala też na dalsze ostudzenie wody do idealnej temperatury. Wodą z drugiego kubka zalewa się susz i pozostawia na około 2-3 minuty, a następnie przecedza przez sitko. Ważnym elementem parzenia zielonej herbaty jest możliwość wielokrotnego zalewania tego samego suszu. Otrzymany słomkowy napój to idealne wspomaganie organizmu.